Deco Studio

Śluby i wesela w najlepszym wydaniu!

Własna przysięga małżeńska

Choć w Polsce jest to mało popularne, to jednak niektóre pary decydują się na napisanie własnej przysięgi małżeńskiej, którą oznajmią sobie nawzajem w dniu ślubu (tutaj poradnik, jak tego dokonać: https://z-milosci.pl/przysiega-malzenska-jak-stworzyc-wlasna). Najczęściej zdarza się to podczas ślubu cywilnego, gdyż większość księży nie zgadza się na to, by podczas ślubu kościelnego pary nie składały tradycyjnej przysięgi małżeńskiej. Czy warto więc postawić na swoim o stworzyć własną przysięgę małżeńską? Kiedy sprawdzi się takie rozwiązanie najlepiej? Podpowiedź poniżej.

Ślub cywilny w plenerze 

Coraz więcej par młodych odchodzi od tradycyjnych ślubów w Kościele na rzecz plenerowych ślubów cywilnych tylko przy udziale urzędnika. Taki ślub jest znacznie krótszy, mniej dostojny, jednak tak samo ważny i znaczący dla pary młodej jak ślub kościelny. Wiele osób wybierają ślub w plenerze przy udziale urzędnika, by był on bardziej dopasowany do ich charakteru. Wielu urzędników bowiem bez problemu zgadza się na to, by pary młode przed złożeniem oficjalnej przysięgi i przed podpisaniem dokumentów – mogły wypowiedzieć słowa, które same dla siebie napisały. Dla wielu z nich to naprawdę bardzo ważny i wyjątkowy model, dlatego warto dać im taką szansę.

Jak wygląda przysięga małżeńska podczas ślubu cywilnego?

Przysięga podczas ślubu cywilnego dla kobiet i mężczyzn często jest bardzo stresująca. Mimo, iż polega na tym, by powtarzać dokładnie słowa urzędnika patrząc na swojego wybranka lub wybrankę, to jednak doniosłość tej chwili, obecność bliskich jest tak niezwykła, że pary ten moment bardzo przeżywają. Podczas przysięgi dobrze jest więc skupić się na tym co mówi do mas urzędnik o na spokojnie powtarzać za nim.

Nawet, gdy człowiek się pomyli, nie warto się tym martwić. Ma do tego prawo, gdyż ślub to naprawdę bardzo stresujące wydarzenie.

Jak wygląda przysięga małżeńska w Kościele?

Podczas ślubu kościelnego przysięga małżeńska to najważniejszy element ceremonii. Pary bardzo czekają na ten moment i często za wczasy stresują się tym, czy nie pomylą się lub czy nie przekręcą słów przysięgi, co będzie bardzo źle wyglądało. Trzeba jednak pamiętać, że tu także powtarza się słowa za księdzem i dobrze jest więc skupić się na tym co chce się powiedzieć drugiej osobie.