Deco Studio

Śluby i wesela w najlepszym wydaniu!

Obrączka jako symbol miłości

Jednym z najważniejszych przedmiotów świadczących o zawarciu związku małżeńskiego jest obrączka. Stanowi symbol miłości i wierności małżonków. Do wytwarzania obrączek najczęściej wykorzystuje się złoto oraz kamienie szlachetne. Jej okrągły kształt symbolizuje miłość wieczną, która nie ma początku ani końca.

Zwyczaj noszenia obrączek

Zwyczaj noszenia obrączek znany był już w starożytnym Egipcie. Początkowo przedmiot ten wręczany był przez mężczyznę swej wybrance w formie prezentu, jako symbol więzi, zaufania i przywiązania. Przedstawicielka płci pięknej, która miała na palcu obrączkę, przekazywała otoczeniu informację, że jest zajęta. Aż do XX wieku obrączki nosiły wyłącznie kobiety. Sytuacja zmieniła się wraz z wybuchem I wojny światowej. Podczas walki żołnierze zakładali na dłonie obrączki, które miały przypominać im o żonach pozostawionych w domach. Częścią ceremonii kościelnej przedmiot ten stał się w IX wieku w wyniku starań papieża Mikołaja I.

Na której ręce nosi się obrączkę ślubną

Wiele osób zastanawia się na której ręce nosi się obrączkę ślubną – odpowiada Zank You. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie uzależniona będzie w dużej mierze od miejsca zamieszkania małżonków. W większości państw pozaeuropejskich i w krajach Europy Zachodniej przyjęło się, że ten symbol zawarcia związku małżeńskiego zakłada się na palec serdeczny lewej dłoni. Nieco inaczej wygląda to m.in. w Europie Wschodniej, a także w Hiszpanii, Grecji, Wenezueli oraz na Kubie, gdzie dominuje tradycja noszenia obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni. Jeszcze inne zwyczaje panują  w Brazylii, Turcji, Libanie, Syrii oraz Rumunii. W wymienionych państwach przyjęła się tradycja przekładania w dniu ślubu obrączki z palca serdecznego prawej ręki na palec serdeczny lewej ręki. Pytanie dotyczące tego na której ręce nosi się obrączki może być niezrozumiałe w krajach muzułmańskich. W tych państwach tradycja wymieniania się tego rodzaju symbolicznymi przedmiotami nie występuje. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni noszą pierścionki zaręczynowe. Panie zakładają je na lewą dłoń, a panowie na prawą.