Jednym z najważniejszych przedmiotów świadczących o zawarciu związku małżeńskiego jest obrączka. Stanowi symbol miłości i wierności małżonków. Do wytwarzania obrączek najczęściej wykorzystuje się złoto oraz kamienie szlachetne. Jej okrągły kształt symbolizuje miłość wieczną, która nie ma początku ani końca.
Zwyczaj noszenia obrączek znany był już w starożytnym Egipcie. Początkowo przedmiot ten wręczany był przez mężczyznę swej wybrance w formie prezentu, jako symbol więzi, zaufania i przywiązania. Przedstawicielka płci pięknej, która miała na palcu obrączkę, przekazywała otoczeniu informację, że jest zajęta. Aż do XX wieku obrączki nosiły wyłącznie kobiety. Sytuacja zmieniła się wraz z wybuchem I wojny światowej. Podczas walki żołnierze zakładali na dłonie obrączki, które miały przypominać im o żonach pozostawionych w domach. Częścią ceremonii kościelnej przedmiot ten stał się w IX wieku w wyniku starań papieża Mikołaja I.
Wiele osób zastanawia się na której ręce nosi się obrączkę ślubną – odpowiada Zank You. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie uzależniona będzie w dużej mierze od miejsca zamieszkania małżonków. W większości państw pozaeuropejskich i w krajach Europy Zachodniej przyjęło się, że ten symbol zawarcia związku małżeńskiego zakłada się na palec serdeczny lewej dłoni. Nieco inaczej wygląda to m.in. w Europie Wschodniej, a także w Hiszpanii, Grecji, Wenezueli oraz na Kubie, gdzie dominuje tradycja noszenia obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni. Jeszcze inne zwyczaje panują w Brazylii, Turcji, Libanie, Syrii oraz Rumunii. W wymienionych państwach przyjęła się tradycja przekładania w dniu ślubu obrączki z palca serdecznego prawej ręki na palec serdeczny lewej ręki. Pytanie dotyczące tego na której ręce nosi się obrączki może być niezrozumiałe w krajach muzułmańskich. W tych państwach tradycja wymieniania się tego rodzaju symbolicznymi przedmiotami nie występuje. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni noszą pierścionki zaręczynowe. Panie zakładają je na lewą dłoń, a panowie na prawą.